zajímavý článek - náklady na koně

Autor: ranč 79

Je mnoho lidí co uvažují o koupi koně. Dokonce je spousty těch, co už si koně koupili aniž by se pořádně seznámili kolik peněz takový kůň bude stát. Nemyslím tím, pořízení koně, to je jiná otázka. Myslím tím, obrazně řečeno, udržet koně při životě. Aby kůň byl dobře nakrmen, bylo o něj správně postaráno, měl veškeré své potřeby zajištěné. Tohle všechno stojí dost peněz. Opět se nebudu ve své úvaze zabývat tím, co je třeba všechno koupit, aby člověk mohl na koni bezpečně jezdit. Nebudu se zabývat cenou sedla a další výbavy potřebné pro jízdu na koni. To je opět individuální záležitost.

Vycházím z našich dlouholetých poznatků. Z našich zkušenosti s chovem koní. 

V kalkulaci vůbec neuvádím veterinární ošetření nad rámec povinného očkování. 
Případní zájemci o koupi koně, musí počítat s nepředvídatelnými náklady, jako je ošetření zranění koně, koliky, nemoci, atd. To všechno stojí další peníze. Kůň může onemocnět různými nemocemi, ať už jsou to například plísně na srsti, dušnost a další.
To vše  zase stojí peníze. S tímhle musí majitel koně počítat. A mít dostatečnou rezervu.

Kalkulace:

 

Cena za měsíc

Celkem za rok

Pastevní ustájení koně včetně kompletního krmení u nás na ranči

4000

48000

Od červení 4x ročně průměrná cena za pastu 500 Kč

 

2000

Kontrola zubů koně min.1x ročně návštěva koňského zubaře

 

800

Povinné očkování koně 1x ročně

 

500

Korekce kopyt po 6-8 týdnech návštěva kováře 400 Kč

 

3200

Celkem základní náklady na koně

 

54500

 

Průměrně měsíčně vyjdou náklady na koně na 4.542 Kč.

To je denně náklad na koně 151 Kč

 (to už je docela slušná splátka hypotéky co?)

Samozřejmě někdo namítne, že ustájení koně se dá sehnat za nižší částku. Je to zase vyvážené tím, že si majitel musí platit jádro sám,.Nebo je jádro nekvalitní a nepokryje krmnou dávku koně. Některé stáje vůbec jádro nedávají s tím, že kůň má dostatek sena. To je samozřejmě nedostatečné. Opět naše zkušenost, že se se vše projeví na špatném zdravotním stavu koně.

Pokud se kůň kove tak cena za kování všech čtyř nohou je průměrně 1.200 Kč. 
Což je za rok 9.600 Kč.

Pokud je nutné koni přidávat nějaké vitamíny, minerály, léky, nad rámec běžné krmné dávky, tak se cena za výživu koně zvyšuje.

Jestliže  uvažujete o koupi koně, prosíme, mějte v rezervě měsíční náklad na koně ve výši 4.542 Kč. Váš kůň bude v pořádku, v dobrém výživovém stavu a bude mít vše co potřebuje.

Pokud se ve výživě koně něco ošidí, neprojeví se to hned, ale až za dlouho, pak nastane období, kdy budete volat veterináře, řešit změnu krmné dávky, řešit koliky a nemoci koně. Tím náklady na koně rapidně stoupají. Opět píši o naší zkušenosti s koňmi, které přišli k nám do ustájení v mizerném výživovém stavu. Pak se vše prodražuje, protože takový kůň potřebuje prvně pořádně nakrmit. A nemyslím tím jen kvalitní seno, ale hlavně jádro.

Příště napíši něco málo nákladech na výcvik.